یادداشت دکتر حوریه مرادی عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه لرستان با عنوان "کلید تغییر جهان در درون خود ما نهفته است"

یکشنبه 1401/10/04 - 19:31 استان لرستان

یادداشت دکتر حوریه مرادی عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه لرستان با عنوان "کلید تغییر جهان در درون خود ما نهفته است"

دکتر حوریه مرادی عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه لرستان یادداشتی با عنوان "کلید تغییر جهان در درون خود ما نهفته است" نوشت.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات اجتماعی نهضت استادی بسیج دانشگاه های  لرستان، دکتر حوریه مرادی عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه لرستان یادداشتی با عنوان "کلید تغییر جهان در درون ما نهفته است" نوشت. متن یادداشت به این شرح است:

کسی که خود را برای خدا خالص می کند، تمام عالم در خدمتش قرار می گیرد. آنان فرصت ها و بارهای انرژی دار خرد را به سوی مرزهای آفرینش پیش می برند و در این عالم میدان ساز تحولند و همیشه به یاد دارند که علت حبوط آنها بر روی کره زمین همچون پدر و مادرشان آدم و حوّا دارای هدفی والاست؛ و انسان بودن برایشان دارای هدفی الهی است. می دانند که هر انسان با تولد خود در دنیا رسالت عظیمی را بر دوش می کشد؛ که این مسئولیت می تواند پیامبر گونه باشد و در مسیر افزایش خرد و دانایی برای نسل بشر مفید واقع شود و یا همچون ابلیس با حضور خود در دنیا بر میزان جهالت ساکنان زمین بیفزاید، عمر او در گمراهی و یا در مسیرهای نامطلوب طی شود و سپس سر بر خاک نهند؛ و این همان معنی جمله پر مفهوم و معروف نظریه پرداز اتریشی، پیتر دراکر است که آیندگان "بخاطر چه چیزی باید از تو یاد کنند؟" و مصداق همان فرمایش خداوند متعال است: اعتلای که بعد از مرگ هنوز اثرش برای ما فرستاده می‌شود (ما تاخر) اعمالی که جریان دار است، و فردیت انسانی ما را، در دنیا و آخرت شکل می دهد و در عین حال می تواند دائم در حال تغییر باشد.

مخلوقی با این همه پیچیدگی، همان انسانی است که برای دست یافتن به آرامش درونی خود نیاز به استعانت از خدای متعال و کسب صفات الهی دارد "(إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعینُ)"، صفاتی که باید در رفتار او تجلّی گردد و پس از مرگ، همنشین ابدی او باشد . هر چقدر انسان خودش را به این آستان حسن و صفات الهی نزدیک کند به همان میزان در این عالم اثرگذار خواهد بود و به اهل بیت نزدیک خواهد شد؛ چون آنان مظهر واقعی تجلی صفات الهی در دنیا هستند و معدن کرامت و رسالتند (زیارت جامعه کبیره). وقتی در حال کسب صفاتی از صفات خدای عزیز هستیم باید در کنار خودسازی، به یاد امام حسین (علیه السلام) به عنوان مظهر رحمت خدا در این عالم باشیم تا بتوانیم صفت رحمانیت را در وجود خود تجلّی دهیم و در زمره نجات یافتگان عالم باشیم؛ "اِنَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاة".

حضرت زهرا (س) فرمودند که مَنْ أَصْعَدَ إِلَي اللَّهِ خَالِصَ عِبَادَتِهِ أَهْبَطَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ أَفْضَلَ مَصْلَحَتِه. کسی که عبادت پاک و خالص خود را به بالا بفرستد، خداوند عزیز و جلیل، بهترین مصالحش را بر او نازل می گرداند (منبع: آیین بندگی و نیایش (ترجمه عدة الداعی)؛ ص383). مطابق با این حدیث، شرط دست یافتن به افضل مصلحت، عبادت خالصانه خداوند است، خودت را تغییر بده، عالم برایت تغییر می کند. اهل بیت (ع) به خودشان می پرداختند که توانستند عالم را تغییر بدهند و حضرت زهرا (س) به خودش می پرداخت هر لحظه به دنبال تغییر و تکامل خود بود. خودت را تغییر بده، عالم برایت تغییر می¬کند. من تغییر یافته و تکامل یافته به سمت معبود می¬داند ارجِعِی‌ إِلی‌ رَبِّک‌ِ راضِیَةً مَرضِیَّةً (28) ارجِعِی‌ إِلی‌ رَبِّک‌ِ: باز گرد ‌به‌ سوی‌ موعد رحمت‌ پروردگار ‌خود‌، راضِیَةً: در‌ حالتی‌ ‌که‌ راضی‌ باشی‌ ‌به‌ آنچه‌ ‌به‌ تو دهند. یا شاکر و صابر بودی‌ ‌در‌ دنیا ‌به‌ آنچه‌ ‌به‌ تو رسیده‌ بود (سلام هی حتی مطلع الفجر). 4/10/1401.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.